Вчора на Чернечій горі у Каневі було цілий день людно, бо українство відзначало чергову річницю із дня перепоховання Тараса Шевченка.
Зранку від Успенського собору до Тарасової гори традиційно рушила владна колона, щедро “прикрашена” прапорами Партії регіонів. Цікаво, що влада цьогоріч перехопила креатив опозиції, і на горі хлопці, одягнені у накидки та кепки Партії регіонів, розгорнули чималенький державний прапор. Правда, чи то від того, що його розгортали не зовсім щиро, чо то тому, що звезені зрання на урочистостості рядові чиновники з усієї області вже добряче потомились, але очікуваного піднесеного настрою цей піар-хід не створив.
Після покладання квітів та екскурсії в музей губернатор Сергій Тулуб у супроводі голови облради Валерія Черняка, начальників управляння міліції, СБУ та обласного прокурора повантажився у дорогі автівки і відбув до Черкас. Високих гостей зі столичних владних кабінетів у Каневі цього року не було.
Об’єднана опозиція “Батьківщина” разом із “Свободою” та “УДАРом” прийшла поклонитись Тарасу Шевченку в обід. Куратор Черкащини від “Батьківщини” В’ячеслав Кириленко разом із колегами-нардепами Іваном Стойком та Олегом Медуницею, координатор Ради опозиційних сил Черкащини Леонід Даценко, голова черкаської обласної організації ВО “Свобода” та активісти опозиційних політичних сил збирались біля підніжжя, а вже тоді дружними лавами піднялись до могили, де місцеві священики відслужили короткий молебен.
“Тарас Шевченко – батько нашої нації, це настільки велична постать в українській історії, що навіть вороги України бояться на нього замахнутись. Он в Оренбурзі на місцевому телебаченні образили Шевченка, але через три дні Росія змушена була офіційно вибачатись. Бо від нашого Батька йде таке потужне енергетичне сяйво, що ніхто не може йому протистояти”, – виступив В’ячеслав Кириленко.
Він наголосив, що могила Кобзаря є чи не єдиною збереженою могилою провідника української нації.
“Де могила Богдана Хмельницького? Немає. Де могили багатьох інших борців за Україну? Невідомо. Я переконаний, що якби пройшов іще рік, то Російська імперія зрозуміла б, хто для українців Шевченко і не віддала б його праху. Бо маючи таке святе місце українці зберігають надію на свободу і незалежність навіть у найтемніші часи”, – заявив Кириленко.
Опозиціонери поклали квіти і до пам’ятного знака Олексі Гірнику, який спалився на Чернечій горі, щоб розбудити українців.
“Три роки тому ми з Миколою Булатецьким тією запальничкою, якою підпалився Гірник, запалили свічку, повезли її в Холодний Яр, а звідти в Черкаси, і таким чином розпочали атаку на “донецьку” орду, яка захопила Черкащину. Саме тому, надихнувшись великим українським духом на Чернечій горі, у Холодному Яру, ми з Булатецьким перемогли на виборах”, – сказав Леонід Даценко.
Даценко також додав, що справді світлих українських пам’ятних дат в нашій історії мало.
“Так склалось, що ми відзначаємо річниці трагічних подій. Але 22 травня – це світла дата, бо Шевченко таки повернувся на Україну, як цього хотів все життя. Я також хотів наголосити, що українці перемагали, коли об’єднувались. Тому сьогодні, якщо суспільство і політичні сили об’єднаються навколо Шевченка, то українці обов’язково переможуть. У зв’язку з цим, ми б закликали наших лідерів у столиці визначитися із єдиним кандидатом в Президенти ще в першому турі, і тоді ми разом переможемо головного “ординця” України Януковича”, – підкреслив Даценко.
“Наше завдання – не повторити подвиг Олекси Гірника, – виступив голова черкаської обласної “Свободи” Юрій Ботнар. – Наше завдання створити такі умови, щоб подвиг Олекси Гірника не повторив жоден український патріот. Нехай Ми повинні остаточно відмовитися від згадок про поразки, від духу поразки. Вже не час згадувати про те, що ми не змогли отримати. Попри те, що ми щороку констатуємо актуальність закликів Шевченка – ми маємо констатувати й те, що багато заповітів Кобзаря ми справді вже виконали або виконуємо. Якщо громада ще й не “сталить обух”, то за цієї влади, принаймні, вже “витягує сокиру”, якщо ще не маємо повноти влади в українських руках – то маємо першу фракцію націоналістів у найвищому законодавчому органі за всю історію України. Тому ми всі маємо розуміти – від тієї діяльності, яку провадить кожен із нас і робиться історія і реалізуються ті цілі, що стоять перед нашою нацією і виконуються ті заповіти, які заповідав нам Кобзар”.
Тетяна Воронцова
Думка читачів