Вчора під приміщенням Золотоніської районної ради депутатів, що прибули на чергову сесію, очікував неприємний сюрприз: гурт селян зустрічав іх вигуками “Ганьба!” та “Зрадники!”. Разом із жителями Домантово, Вознесенського та Пальмири під радою зібрались і активісти місцевої “Батьківщини”, “Свободи” та “УДАРу”. Люди надворі та кілька депутатів у сесійній залі намагались переконати раду скасувати своє рішення про закриття Домантівської та Пальмирської дільничних лікарень, питання про реорганізацію яких у амбулаторії сімейної практики було розглянуто кілька місяців тому.
Голова районної ради Микола Собченко та голова райдержадміністрації Оксана Криницька традиційно вже спробували “вирішити” скандал по-тихому, не пустивши на засідання журналістів та помічників народних депутатів, а керуючий справами ради Сергій Стрижак намагався силою випхати особливо “знахабнілих” представників ЗМІ із приміщення. Конфлікт “залагодив” розгублений начальник міліції, який несміливо кивнув у відповідь, підтверджуючи заяву журналістів, що пан Стрижак чинить кримінальний злочин.
Питання лікарень поставили останнім у порядку денному, марно сподіваючись, що за кілька годин у тісному приміщенні запал противників медреформи спаде.
“Я не вимагаю від вас випустити Юлію Тимошенко, зняти пам’ятник Леніну чи побудувати вертолітний майданчик. Я хочу, щоб ви скасували рішення, прийняте проти людей. Ось на десяти листках підписи жителів села Пальмира, ось підписи жителів села Дмитрівка, Домантово кількістю сімсот п’ятдесят осіб. Всі вони вимагають скасування нашого рішення про реорганізацію, бо воно суперечить рішенню громади, адже ви знаєте, що, наприклад, у Пальмирі та Вознесенському на сходках села громада одноголосно вирішила не закривати лікарні”, – виступив депутат Олексій Кибальник.
Юридичну основу під вимогу громади підвів помічник народного депутата Ірини Геращенко Назар Крупка, озвучивши довгий список законів та постанов Кабміну, які райрада вмудрилась порушить, приймаючи згадане рішення.
“Народні депутати Ірина Геращенко та Марія Іонова вважають рішення Золотоніської районної ради недостатньо обгрунтованим та поспішним і просять депутатів повернутись до розгляду вказаного питання, врахувавши думку фахівців, експертів та громад сіл. Тим більше, що громадських слухань із цього питання так і не було проведено, а, наприклад, Пальмирська амбулаторія ще півроку “працюватиме” без лікаря, оскільки він тільки проходить курси”, – виступив Крупка, передавши керівництву району звернення народних депутатів.
Аргументи, наведені Кибальником та Крупкою, викликали сум’яття навіть серед регіоналів.
“Ми маємо значний суспільний резонанс, а це означає, що люди нас не зрозуміли, тож треба якось виходити із ситуації, у іншому разі матимемо ще більший розголос. За останні кілька років ми хоч щось відкрили? Ні! Тільки закриваємо”, – загомоніли вони.
Однак керівництву району дуже не хотілось визнавати помилку, та й в область, в очевидь, вони вже давно відрапортували про успішне “покращення”, тож рішення прийняли відповідне: контролювати хід реорганізації, регулярно направляти у Пальмирську амбулаторію лікарів із райцентру, доки там немає свого, та провести громадські збори по проведенню роз’яснення щодо позитиву “оптимізації”.
Цікаво, що запропоноване депутатами формулювання “громадські слухання” хитро замінили на “громадські збори”, оскільки останні не мають жодних юридичних наслідків.
“Нове рішення районної ради, по-суті, дублює попереднє, тобто інтереси громадян іще раз злили”, – резюмував позицію Золотоніської районної ради Назар Крупка.
Утім, за його словами, ніхто й не сумнівався, що керівництво району не поступиться, тому рішення про реорганізацію лікарень було оскаржене в суді.
“Жителем села Домантово було подано адміністративний позов про скасування вказаного рішення, оскільки воно порушує всі нормативні акти, на які рада і посилається в ньому, та статтю 49 Конституції України. Тепер будемо сподіватись, що суд візьме до уваги ці аргументи і діятиме в інтересах громади”, – повідомив Крупка.
Самі ж селяни розповіли, що не дочекавшись навіть першого рішення районної ради, із приміщень дільничних лікарень вивезли обладнання.
“Ще не було рішення про реорганізацію, як із Пальмирської лікарні вивезли обладнання із харчового блоку. Ще раніше вивезли медичне обладнання, ренгенкабінет. Що найбільше ображає, так це те, що до будівництва, обладнання лікарні районна влада не мала жодного відношення – все робилось коштом сільської ради. Триповерхове приміщення Пальмирської лікарні, наприклад, збудоване тридцять років тому і було розраховане на п’ятдесят стаціонарних ліжок. Потім лікарню змусили передати на баланс Центральної районної лікарні, і ми зрозуміли – скоро закриють”, – розповів колишній сільський голова Вознесенської сільської ради Станіслав Бузирьов.
“Приклад із закриттям дільничних лікарень у Золотоніському районі красномовно демонструє ставлення режиму Януковича до простих людей у селах: вони йому не потрібні, тому їх намагаються виморити економічним, пенсійним та медичним “покращенням”, а тоді згорнути хати і розорати землі, щоб олігархи могли ще більше багатіти, – прокоментував ситуацію координатор Ради опозиційних сил Черкащини, переможець минулорічних парламентських виборів по 197 округу Леонід Даценко, який також приїхав на засідання сесії районної ради. – Єдине, чого ця влада боїться – це масових акцій протесту, тому у ситуації з лікарнями влада не залишила громаді вибору”.
Здається, селяни під райрадою нарешті це усвідомили, тому вирішили проводити свої громадські слухання і готуватись до оборони лікарень.
Думка читачів