Надзвичайно стурбовані переспективою побудови звіроферми по вирощуванню каліфорнійських норок жителі села Софіївка Черкаського району. З цього приводу вони навіть зібрались на сходку села, щоб сказати ні небезпечному виробництву. На цьому зібранні побував депутат Черкаської обласної ради від “Батьківщини” Юрій Громовський.
“НА сходці села стало відомо, що приватний підприємець із Києва, який придбав старі ферми в урочищі між селами Софіївка та Шелепухи, справді має намір вирощувати цих хутрових звірів у промисловій кількості. Однак для облаштування ферми йому бракує земілі, бо під майновим комплексом СТОВ імені Шевченка, який він купив, є лише 80 сотих, а йому потрібно ще 2,5 гектари. Землю він просить в оренду на 49 років”, – розповів Громовський.
Як він зрозумів, нова звіроферма буде розрахована на тисячу голів маточного поголів’я.
“Тепер рахуємо: на одну самку норки необхідно за технологією шість самців. Це вже сім тисяч. Кожна матка дає на рік 180 голів приплоду, тобто додайте ще 180 тисяч голів. А тепер давайте врахуємо, що кожна тваринка на рік дає 180 кілограмів відходів, тобто вся ферма – 33 тисячі 660 тонн відходів на рік. Куди їх діватимуть? А сморід який стоятиме?” – ці запитання депутат поставив ініціаторам проекту, однак не отримав відповіді.
Більше того, громовський з’ясував, що підприємець на свою звіроферму ще не має жодного проекту, відповідно немає жодних висновків екологів, земельників тощо.
“Люди розповідають, що у вказаному урочищі грунтові води проходять дуже близько до поверхні, тож при розгортанні тут подібного екологічно суперечливого підприємства, люди ризикують пити воду із відходами. До того ж, щодо питання забезпечення цього виробництва водою на сходці села взагалі не заходила мова”, – наголосив батьківщинівець.
Саме тому селяни проголосували проти виділення землі підприємцю і проти будівництва звіроферми.
“Я як депутат від “Батьківщини” пообіцяв, що ми зробимо усе, щоб воля громади не була порушена”, – сказав Громовський.
Нагадаємо, подібна проблема гостро стоїть у селі Яблунів Канівського району, де також збираються збудувати величезну звіроферму. Попри протести канівської громади і втручання народних депутатів від опозиції, будівництво там уже розпочато.
“Я думаю, що такий сплеск будівництва звірогосподарств в Україні пов’язаний із тим, що у Європі щодо подібних виробництв нещодавно було прийнято нові обмеження, що призвело до суттєвого здорожчання виробництва. Там вивільнилось старе обладнання, яке за новими стандартами заборонено використовувати, є підприємці, які готові вкладати гроші у вирощення норок у тих країнах, де подібних жорстких законодавчих обмежень немає”, – пояснив імовірні причини “звіронаступу” на Черкащину Громовський.
Зрозуміло, що вирощене в Україні хутро буде йти на експорт, оскільки в Україні воно не має достатнього попиту для таких об’ємів виробництва.
Думка читачів