«Руки геть від журналістів!», «Мусор – на свалку, Захарченка у відставку!», «Ганьба «Беркуту»!» – ці гасла черкаська журналістська спільнота скандувала сьогодні увечері перед головним входом до обласного управління міліції. Так журналісти Черкас відреагували на факти звірячого побиття мирних громадян і журналістів бійцями спецпідрозділу «Беркут» у Києві. Вперше гумові кийки «беркути» на голови громадян і журналістів обрушили у ніч із 29 на 30 листопада. Відеокадри побоїща, названого «кривавою суботою», сколихнули всю Україну. Незворушність зберігала тільки міліція, яка наступного дня знову вдалась до побиття громадян. Вчора увечері від кийків і черевиків «Беркуту» постраждало більше сорока журналістів різних українських та зарубіжних видань. Журналістів били жорстоко і показово. На відео добре видно, що людей із камерами та журналістськими посвідченнями «беркути» били із подвійною люттю. У побитих кореспондентів забирали носії із відеозаписами та фото.
Акція мала яскраво виражений каральний характер із метою залякати пресу і змусити її припинити показувати міліцейські злодіяння.
Спільна біда консолідувала черкаських журналістів. На акцію протесту проти побиття колег по цеху, до управління МВС України в Черкаській області прийшло близько півсотні журналістів із різних видань. Черкаських медійників підтримали і їхні колеги із центрального телебачення – знімальні групи «Інтера», «1+1» та «ICTV».
Ідею провести акцію журналістської солідарності проти ментовського безпрєдєлу втілили обласний осередок Національної спілки журналістів України та кілька її активістів.
- Сьогодні ми також пригадуємо Василя Симоненка, який 45 років тому постраждав від рук озвірілих міліціонерів. Вони відбили йому нирки і він захворів на рак. Ми пригадуємо В’ячеслава Чорновола, який боровся за свободу слова, демократію і його загибель досі не розслідувана. Символом боротьби за демократію став Георгій Гонгадзе. Його вбивство також не розслідувано і замовники не покарані. А нині від рук «беркутівців» постраждало 45 журналістів. Зараз вони – з розбитими головами і поламаними руками. Замість того, щоб захищати громадян, міліція їх б’є! Це неприпустимо! – заявив відповідальний секретар черкаського обласного осередку Національної спілки журналістів Василь Трохименко. Також він озвучив заяву НСЖУ з приводу побиття міліцією журналістів та громадян, підписану головою Національної спілки журналістів України Олегом Наливайком.
«У зв’язку з подіями останніх днів, під час яких влада продемонструвала своє вороже ставлення до громадянського суспільства та до журналістів зокрема, Національна спілка журналістів України закликає всіх колег проявити максимальну згуртованість і солідарність. Ми висловлюємо глибоке обурення численними фактами насилля та агресії проти працівників ЗМІ та представників громадськості. Список постраждалих під час сутичок журналістів постійно оновлюється, і більшість із них зазнали тілесних ушкоджень від рук правоохоронців. Ці прецеденти яскраво демонструють, що свобода слова цій владі непотрібна.
У цей визначальний для країни час закликаємо вас захистити своє право на професію. Ми не спонукаємо журналістів приєднуватися до євромайданів у Києві, але просимо співробітників кожної редакції – обласного, районного, місцевого рівнів – професійно виконувати свій обов’язок, подаючи великий масив неупередженої і об’єктивної інформації про події в столиці.
Зокрема, ми просимо звернути увагу на приклади роботи колег з великих національних телеканалів, які на сьогодні забезпечують повне та об’єктивне висвітлення подій в країні – 5 каналу, 1+1, Інтера, ICTV, ТВі та інших.
Ми розуміємо, що в сучасних українських умовах журналістика перебуває під тиском і впливом чиновників, бізнесу, засновників. Утім, вважаємо, що настав час остаточного вибору і визначеності. Ми закликаємо принаймні не публікувати відверто неправдиві пропагандистські матеріали, не подавати викривлену інформацію, натомість поширювати інформацію про злочини проти журналістів. Таким чином кожен з нас продемонструє свій вияв солідарності з колегами, які постраждали за майбутнє країни та честь професії», – йдеться у заяві. Крім цього Василь Трохименко зачитав журналістам заяву громадських організацій Черкащини, у якій висловлено глибоке обурення громадськості щодо насильства проти учасників Євромайдану.
Своєрідну крапку в акції поставив відомий черкаський тележурналіст Валентин Чернявський. На знак протесту проти побиття колег, він приніс до управління міліції кілька пляшок червоної фарби, яка мала символізувати кров, пролиту журналістами на Євромайдані.
- Наших колег побили тільки тому, що вони виконували свою роботу – висвітлювали ті події, що відбуваються зараз у нашій столиці. Тому з’явилась ідея подарувати правоохоронцям символічну кров наших колег. Сподіваюсь, що їм її буде достатньо, і справжня кров наших колег більше не проллється, – висловив власну позицію Валентин Чернявський. Разом із іншими журналістами він виставив на ганку управління міліції шість із половиною літрів «крові».
До учасників журналістського пікету вийшли начальник управління громадської безпеки Володимир Іващенко та начальник сектору зв’язків із громадськістю УМВС України в Черкаській області Людмила Поліщук. Володимир Іващенко повідомив, що справді у Київ, відповідно до наказу було відряджено близько сорока черкаських бійців «Беркуту». Проте він запевнив, що черкаські «беркути» нікого у столиці не били, бо у час, коли відбувалось побиття мирних громадян на майдані та на вул. Банковій, вони перебували у резерві. Послухавши Володимира Іващенка журналісти почали розходитись по редакціях. Мало не кожний учасник мітингу добре розумів, що не зможе перевірити цю інформацію на достовірність, а вірити на слово, якось не хотілось.
Думка читачів