ДЗВІН

Тодося Осьмачку вшанували з віршами, новою премією, варениками та цукерками (фоторепортаж)

DSC_0130Вчора черкаська інтелігенція відзначила 118-ту річницю з дня народження великого українського письменника Тодося Осьмачки. Невеликий гурт небайдужих політиків, письменників, культурних та громадських діячів “під проводом” очільниці черкаських письменників Валентини Коваленко, секретаря Національної спілки письменників Сергія Пантюка  та двох не визнаних ЦВК черкаських нардепів Миколи Булатецького та Леоніда Даценка зібрався у маленькому сільці Куцівка Смілянського району, – де письменник народився. Із влади був лише сільський голова Ігор Волошин, бо, як він скрушно зітхає, причетність до такої знакової фігури української літератури на життя села із двохсот дворів майже не впливає.

“Двічі на рік до нас приїжджають люди вшанувати Осьмачку. А так ми самі тут . Земельні паї взяла в оренду київська фірма, яка роботи місцевим селянам не дає. Приїхали, виорали, поїхали, і восени – зібрали, поїхали. Дороги не ремонтуються, а що нам вдається робити для достойного підтримання пам’яті про Осьмачку- коштами благодійників. Кілька років тому, ще при Ющенку трохи щось було зроблено, а тоді влада про нас забула”, – сумно розповів голова села.

Прикметно, що жителі села до урочистостей майже не долучаються. Напевне, всі на городах, і їм не до культури, бо треба дбати про хліб насущний. Хати – бідні, жителі – переважно середнього і похилого віку. Школа маленька, вчиться всього 44 учні, а вчителі – майже всі доїжджають.

“У нас немає заможних людей, – каже сільський голова. – Роботи в селі немає, то немає молоді, немає статків”.

На честь Осьмачки делегація влаштовує концерт, основою якого стає виступ літературного театру заслуженої артистки України Тамари Власенко. Потім вручає сільській бібліотеці чергову “порцію” рідкісних книжок, які, швидше за все, не буде кому читати. Тоді всі вирушають до церкви. А це – справді унікальна будова із унікальною історією. Її звели ще на початку 19 століття, а в радянські часи намагались знищити та так і не змогли. “Вижив” навіть дерев’яний хрест, який тепер став пам’ятником.

По дорозі від церкви до місця, де колись над великим ставом стояла хата Осьмачки, жителька однієї хати традиційно пригощає гостей смачними варениками з картоплею та пивом. Для неї це неабияка честь, тому вона завжди дуже ретельно готується до приїзду письменників із столиці.

А вже найвеселіше дійство розгортається біля мармурового каменя, що позначає місце, де була хата. Цього року воно ознаменувалось іще однією подією – врученням літературної премії імені Тодося Осьмачки.

“Слово обласна десь “заникалось”, коли ми премію реєстрували, тож вона автоматично стала загальноукраїнською, – виступила Валентина Коваленко. – А лауреат у нас достойний, двічі номінувався на Шевченківську премію, і от став переможцем нашої – це Мирослав Дочинець за книгу “Вічник. Сповідь на перевалі духу”. Сам він родом із міста Хуст Закарпатської області, тому сьогодні не зміг приїхати”.

Премію взявся передати секретар спілки Сергій Пантюк. А забезпечити її матеріальними ресурсами – Микола Булатецький.

“До заснування премії долучилось об’єднання “Булатецький і брати”, але це не про рідних моїх братів іде мова, хоч вони теж беруть участь, а про всіх, схожих зі мною по духу, хто відстоює українську культуру та історію”, – підкреслив сам Булатецький.

Урочисте вручення премії плавно переросло в конкурс, на якому дітки місцевої школи за читання віршів виграли чимало цукерок і книжок.

Тетяна Воронцова
DSC_0136

Валентина Коваленко

DSC_0178

Микола Булатецький та Ігор Волошин

DSC_0128

Не визнані нардепи: Булатецький і Даценко

DSC_0208

Сергій Пантюк і вареники

DSC_0232

Тамара Власенко

DSC_0238

Екс-мер Черкас Анатолій Волошин

DSC_0242

Черкаські письменники самотужки відновили збірку поезій Осьмачки

DSC_0182

Навіть на діжці виховання: “Красти – гріх”

DSC_0134 DSC_0147 DSC_0155 DSC_0166 DSC_0184 DSC_0186 DSC_0189 DSC_0194 DSC_0196 DSC_0197 DSC_0199 DSC_0209 DSC_0211 DSC_0218 DSC_0222 DSC_0227 DSC_0236 DSC_0253 DSC_0257 DSC_0259 DSC_0266 DSC_0269

 

Поділитися цією новиною з друзями
1 усього коментарів до цього дописуПоказати ваші
  1. Відповіcти

    Світлі люди у світломі місці!

Залиште свій коментар

Погода на Черкащині

Погода у Каневі
Погода у Золотоноші
Погода у Черкасах

ДЗВІН © 2014 Усі авторські та суміжні права застережено

Черкаська обласна громадсько-політична газета "ДЗВІН"
Телефон редактора:
Електронна пошта:

Понравился мой блог "ДЗВІН"? Тогда советую Вам почитать Гагарин и Смоленск кино.
Погода у Чигирині

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: