ДЗВІН

Лікарі закликають стерегтися кліщів

photoМедики Черкас закликають бути обережними жителів, перебуваючи в лісах, парках. У цю пору року напрочуд активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий вірусний енцефаліт. Про це інформує прес-служба мерії.

За інформацією КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я», у Черкасах у 2012 році відмічався незначний ріст захворюваності на хворобу Лайма у порівнянні з 2011 роком (75 випадків).

ДОВІДКА

Як захиститись від кліща

Найбільш простим та надійним засобом профілактики захворювання є застосування репелентів і використання засобів індивідуального захисту. В місцях, де можлива наявність великої кількості кліщів, необхідно триматись середини стежки, одягати довгі штани, сорочку із довгими рукавами та капелюх. Необхідно заправляти штани у шкарпетки та носити взуття без отворів для ступнів, одяг має бути із довгими рукавами і щільно прилягаючим коміром. Кліщ легше помітити на світлій одежині. Від кліща необхідно застосовувати спеціальні лосьйони. Ці репеленти на шкірі та одязі діють, але від них може спостерігатись і побічна дія, особливо у дітей. Прийшовши додому, необхідно детально обстежити усі частини тіла на предмет знаходження кліща.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

- Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту, які працюють цілодобово. Адреси травмпунктів та консультація лікаря за телефоном служби здоров’я 15–83 (цілодобово, безкоштовно зі стаціонарних тел.). Також довідкова служба про місце госпіталізації пацієнтів та адреси лікувально-профілактичних закладів міста.

Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

- Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

- Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть.

- Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!

Що таке Хвороба Лайма?

Хвороба Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) – це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5-6 cм в діаметрі. Частіше всього еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см. Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Слід відмітити, що у 30-40% хворих еритема не спостерігається.

Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.

Що таке кліщовий вірусний енцефаліт?

Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне – вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних випадків.

Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39о С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. У місці присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічаються симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.

У разі виїзду до «небезпечних» місцевостей необхідно пройти курс щеплень проти кліщового вірусного енцефаліту за схемою, інструктаж щодо методів особистої профілактики, забезпечитись репелентами.

Профілактичні щеплення проти кліщового вірусного енцефаліту проводяться при відсутності протипоказань, за власні кошти громадян, за встановленою схемою (віковий ценз – починаючи з 4 років).

Курс вакцинації порти кліщового вірусного енцефаліту складається з 2-х щеплень з інтервалом 1-7 місяців.

У разі оздоровлення в санаторіях та стаціонарних оздоровчих закладах в приведених ендемічних районах щеплення проти кліщового енцефаліту не є обов’язковими.

Особи, які прибули з небезпечних з кліщового енцефаліту територій, можуть звернутись до кабінетів інфекційних захворювань лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання для лікарського контролю.

Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів, а також завчасне планування туристичних поїздок на території країни та за її межами.

Поділитися цією новиною з друзями
Залиште свій коментар

Погода на Черкащині

Погода у Каневі
Погода у Золотоноші
Погода у Черкасах

ДЗВІН © 2013 Усі авторські та суміжні права застережено

Черкаська обласна громадсько-політична газета "ДЗВІН"
Телефон редактора:
Електронна пошта:

Понравился мой блог "ДЗВІН"? Тогда советую Вам почитать Гагарин и Смоленск кино.
Погода у Чигирині

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: