Сталося! Верховна рада нарешті спромоглася призначити перевибори в 5-ти проблемних округах і відбудуться вони 15 грудня 2013 року. Майже рік близько 30% виборців Черкаської області не мають свого представника в Вищому законодавчому органі країни. Майже рік точаться дискусії стосовно юридичної правомірності рішення ЦВК, щодо неможливості визначити переможця в цих округах. Майже рік не вщухають пристрасті в Черкаській навколополітичній тусовці.
Але це все в минулому і тепер розпочинається найцікавіше.
Немає сенсу нині обговорювати особистості кандидатів і їх шанси, тому що всьому свій час і багато що може змінитись. А ось технології, які можуть бути задіяні на цих виборах, це вже привід для аналізу і роздумів. Найбільш дієвою на минулих виборах показала себе технологія підкупу. Все начебто просто: будується «піраміда» роздаються певні суми і проводиться сякий-такий контроль прихильників. При грамотній і потужній інформаційній підтримці і відсутності конкурентів (або при наявності кількох сильних конкурентів, які відтягуватимуть голоси один в одного) результат майже стовідсотковий. Половина мажоритарників на минулих виборах саме так і перемогла. Тож вибір очевидний – тільки підкуп! Скоріш за все саме такий висновок і зробить певна кількість кандидатів (а деякі вже почали будувати мережу), штаби розгорнуть відповідну роботу, спонсори виділять гроші на ретельно прораховані бюджети і… кандидат програє. Чому ми програли? Хто винен? Все ж правильно прорахували? – саме такі питання лунатимуть в штабах відразу кількох кандидатів, відразу після оголошення результатів виборів.
А відповідь буде проста. А тому, що не все прораховується лінійно і виборець не собака Павлова і з ним треба бути обережним. Дана технологія дієва тільки при певних розкладах, масовій каламутній воді, відсутності розумних конкурентів і масового контролю з боку громадськості.
Враховуючи, що одночасно відбуватиметься всього кілька локальних виборчих кампаній, а в Черкасах відразу в двох сусідніх округах, то до наших виборів буде прикута основана увага міжнародного співтовариства і центральних ЗМІ. Плюс очікуємо висадку десанту з пробивних нардепів і громадських активістів. А місцеві журналісти і активні громадяни вже перцюють на максимальну прозорість виборчої кампанії, яка ще навіть не розпочалась. До того ж опозиційні кандидати, у яких вкрали перемогу в 2012 році, просто зобов’язані, заручившись підтримкою всіх опозиційних сил, провести масштабну роз’яснювальну роботу серед виборців. Тож фактично матимемо «вибори під мікроскопом». Чи реально, при такій ешелонованій системі контролю, організувати підкуп і довести своїх виборців до потрібної «галочки» в бюлетені. Не думаю і особисто, як керівник Черкаського КВУ, робитиму все щоб цього не сталось.
Зроблю сміливий прогноз, що на цих виборах, наш виборець нарешті подорослішає і навчений гірким досвідом, накручений протестними настроями і озброєний громадською самосвідомістю зробить нарешті вибір, який вже ніхто не вкраде.
Як ми вже повідомляли раніше, Верховна Рада в четвер, 5 вересня, призначила на 15 грудня повторні вибори народних депутатів у п’яти мажоритарних округах – №№94 (Обухів, Київська область), 132 (Первомайськ, Миколаївська область), 194 і 197 (Черкаська область), 225 (Київ, Шевченківський район).
Нагадаємо, що в п’яти одномандатних округах № 94, 132, 194, 197 і 223 перемогли представники опозиції Віктор Романюк, Аркадій Корнацький, Микола Булатецький, Леонід Даценко (“Батьківщина”) та Юрій Левченко (“Свобода”)), що підтверджено протоколами,що отримали кандидати. Однак ЦВК відмовилась встановлювати результати виборів в цих округах
Думка читачів